דף הבית / כללי / סקר מי תהום

סקר מי תהום

מה זה סקר מי תהום ולמה עושים את זה? כיצד מבצעים סקר מי תהום? באילו מקרים צריך סקר מי תהום? אם אתם שואלים את השאלות האלו, ריכזנו עבורכם את כל המידע החשוב בנושא – קראו כאן.

סקר מי תהום אמנם נדרש במקרה של זיהום מי תהום, אבל לא רק. סקר מי תהום הוא בעצם כלי להבנת הזמינות והאיכות של מי תהום. לפיכך, סקרים אלו כוללים איסוף נתונים על מערכות המים התת-קרקעיות, אשר לאחר מכן ניתן להשתמש בהם. בדרך כלל, משתמשים בנתונים האלו כדי לקבל החלטות מושכלות לגבי האופן שבו צריך לנהל ולהגן על משאבי מי תהום.

סקר מי תהום – מהם מקורות הזיהום האפשריים?

בין אם בישראל או במדינות אחרות אשר מתבססות עליהם, מי תהום הם מקור חיוני למים מתוקים, המספקים כ-30% ממי השתייה בעולם כולו. עם זאת, לא פעם, עקב פעילות אנושית וזיהום כללי, מי תהום יכולים להפוך להיות יותר ויותר פגיעים לזיהום. בתוך כך, ישנם מקורות פוטנציאליים רבים לזיהום למי התהום, כאשר אלו עשויים לכלול:

• פעילויות תעשייתיות וחקלאיות
• שימוש בחומרי הדברה ודשנים
• סילוק לא נכון של כימיקלים ופסולת
• דליפה של מכלי אחסון תת-קרקעיים ועוד

מלבד פעילות אנושית על סוגיה המזהמים, גם גורמים טבעיים יכולים להוביל לזיהום מי התהום. לדוגמה, רעידות אדמה יכולות לאפשר לזיהומים לחלחל למי תהום, מה שיצריך סקר מי תהום בהתאם כדי לוודא את חומרת ומהות הזיהום.

כיצד מאתרים מי תהום?

עבור מי שהחסירו את שיעורי הגיאוגרפיה בבית הספר, נזכיר בקצרה כי מי תהום הם המים הקיימים מתחת לפני כדור הארץ. ליתר דיוק, הם נמצאים ברווחים בין חלקיקי האדמה לבין סדקים בסלעים. כדי לאתר מקורות מי תהום, משתמשים בשיטות כמו מיפוי גיאולוגי, סקרים גאו-פיזיים ומחקרים הידרולוגיים שונים.

מיפוי גיאולוגי, למשל, הוא תהליך מחקר של המאפיינים הפיזיים של אזור מסוים, וזאת כדי להבין את ההיסטוריה הגיאולוגית שלו. מצד שני, סקרים גאו-פיזיים מתבססים על מדידת תכונות פיזיקליות של תת הקרקע של כדור הארץ, כגון מוליכות חשמלית, שדה מגנטי או גלים סיסמיים. מדידות אלה יכולות לספק מידע רב ערך על נוכחות וכן איכות של מי תהום.

מהן המטרות של סקר מי תהום?

באופן כללי, מטרת סקר מי תהום היא לאסוף מידע על כמות, איכות ופיזור משאבי המים התת קרקעיים. המידע הזה חשוב מכיוון שהוא מאפשר להבין כיצד צריך לנהל ולהשתמש במשאבים ברי קיימא למטרות שונות. למשל, עבור איתור מי תהום, למטרות כמו צרכים ביתיים, חקלאיים, תעשייתיים וסביבתיים שונים.

בסופו של דבר, אחת המטרות העיקריות של סקר מי תהום היא להעריך את הזמינות של משאבי המים התת קרקעיים, אבל סקרים אלו נועדו גם כדי לזהות את קצב המילוי-מחדש של משאבים אלו (מה שחשוב במיוחד במזה”ת היבש). לבסוף, כאשר מצליחים לאתר מי תהום בעזרת הסקר, הוא גם ישמש לקביעת האיכות של אותם משאבי המים.

אילו סוגי סקרים קיימים לבדיקת מי תהום?

קיימים סקרים שונים של קרקעות ומי תהום, כאשר אלו יכללו למשל את הבאים:

• בדיקת גזים בקרקע.
• בדיקת זיהום קרקע כתוצאה ממערכות דולפות של תחנות דלק.
• זיהום מי תהום.
• בדיקת PH במי תהום.
• בדיקת זיהום שפכים ממתקני טיהור וממפעלים תעשייתיים.
• סקר מי תהום המתבסס על נתונים הידרו-גאולוגים ונתונים הידרו-לוגיים.

מה חשוב לדעת על שיקום וטיהור ביולוגי של מי תהום?

זיהום מי תהום וקרקעות מהווה איום רציני על בריאות הציבור והסביבה, מה שמוביל לעיתים לצורך בשיקום וטיהור מי תהום. בתוך כך, שיקום מי תהום מתייחס בעצם לתהליך של החזרת מי תהום מזוהמים למצבם הטבעי או התקין בבחינת המדדים והמאפיינים שלהם. מדובר למעשה בסילוק של מזהמים מהאקוויפר באמצעות טכניקות שונות כגון שיטות פיזיקליות, כימיות וביולוגיות.

בהקשר הזה של הדברים, מטרת השיקום היא לשפר את איכות המים ולהחזיר את האיזון הטבעי של מערכת מי התהום. בפועל, טיהור ביולוגי הוא תהליך אשר מתבסס על ניצול של מיקרו-אורגניזמים כמו חיידקים, פטריות וצמחים. זאת, כדי לפרק מזהמים לתרכובות פחות מזיקות לאדם והסביבה. מטבעו, תהליך זה הוא חסכוני וידידותי לסביבה.

לסיכום, בין אם יש צורך לבצע סקר מי תהום מתוך הצורך לאתר מי תהום או לטפל בזיהומים, חשוב להסתייע באנשי המקצוע ובמדענים הנדרשים למשימות מורכבות אלו. לכן, כל פרויקט של סקר מי תהום למעשה מתחיל ונגמר בבחירת חברת סקרי הקרקעות הנכונה.