דף הבית / כללי / בדיקת קרקע לפני בנייה

בדיקת קרקע לפני בנייה

כשמדברים על איכות הסביבה וזיהום, אצל מרבית האנשים מיד עולה בראש הנושא של זיהום אוויר והתחממות כדור הארץ, פחות חושבים על זיהום קרקע.

אולם היבט זה של זיהום קרקע הינו סכנה משמעותית ביותר ולעיתים ישירה מאד לבני אדם, לחי ולצומח. הקרקע היא מקור גידול להרבה מאד ממוצרי המזון שלנו ושל בעלי החיים והיא גם המקום עליו אנחנו מתגוררים ובסביבתו אנו חיים וכמובן, גם המקום בו ילדינו משחקים.

אם אתם נמצאים לפני רכישת קרקע לבנייה או לצרכים אחרים, חשוב שתבצעו בדיקת קרקעות מזוהמות. זוהי בדיקה שתגלה לכם האם הקרקע נקייה או מזוהמת וככל שתימצא מזוהמת עליכם לבחון את האפשרויות העומדות בפניכם במצב שכזה.

איך קרקע הופכת למזוהמת?

זיהום קרקע נוצר במרבית המקרים עקב פעילות אנושית כל שהיא, שהפגישה את הקרקע עם חומרים שאינם אמורים להיות בה.
תעשיות ייצור שונות, תעשיות חקלאיות, פסולת בניין, חומרי הדברה, מתכות שמתפרקות ואפילו חניוני רכבים (שמנים שנוזלים מהם לקרקע) ואחרים, מהווים בין הגורמים הראשיים לזיהום קרקע.
הזיהום נוצר מפעולות של שפיכת דלקים, רעלים, כימיקלים ומתכות. לרוב הפעולה נעשית ללא כוונת מכוון, אך יש גם פעמיים כי שזה נעשה באופן מכוון.
שימו לב!
לעיתים מקור זיהום הקרקע הוא לא במיקום של הקרקע עצמה, אלא הגיע לשם בעקבות צנרת שהוטמנה באדמה והייתה ממנה דליפה או במהלך תזוזה ותנועה של אדמה הנעשית באמצעות גשמים וזרמים תת קרקעיים.
יש פעמים שמגלים כי אדמה מזוהמת למרות שנמצאת במרחק מגורמי זיהום אפשריים. ההמלצה היא במקרים מסוימים לבצע סקר היסטורי של האזור המדובר וסביבתו בכדי לעמוד על פוטנציאל זיהום קיים כתוצאה מההיסטוריה של הפעילות שהתקיימה במקום.

איך מגורים במבנה בנוי מושפעים מקרקע מזוהמת?

למרות שבניינים נמצאים מעל הקרקע, על עמודים או על בטון ויסודות, קרקע מזוהמת יכולה להשפיע על בני האדם הגרים שם. הזיהום בקרקע עולה למעלה בצורה של גז לאוויר שמסביב, יכולה להיות חשיפה ישירה לאדמה בחצר הבית או חצר הבניין שבה ילדים משחקים.
כתוצאה מזיהום קרקע וחשיפה אליו, יכולות להתפתח מחלות נשימה, מחלות אמינולוגיות, מחלות הפוגעות במערכת העצבים ואף פגיעה במערכת הרבייה.

היסטוריה של אתרים מזוהמים

בדיקת קרקעות מזוהמות

אם ישנו חשש לקרקע מזוהמת או גם אם אין לכאורה חשש, מומלץ תמיד לבצע בדיקה שכן אין לדעת מה היה במקום לפני שנים ולמה הוא היה חשוף.
יש מספר דרכים לבדיקת מידת הזיהום של הקרקע וההחלטה על קיומו של זיהום נקבעת בהתאם לתקן הקבוע המגדיר רמת זיהום מסוכנת. הבדיקות נעשות על ידי חפירה לעומקים שונים והוצאת דוגמיות של קרקע וביצוע בדיקות כימיות וביולוגיות במעבדה על ידי מומחים בתחום הקרקע.

יש קרקע מזוהמת, מה עושים עכשיו?

לפני שרצים לבטל עסקה ובורחים, חשוב שתדעו שכיום יש אפשרויות רבות ויעילות, המאפשרות פעולות של שיקום וטיהור הקרקע.
טיהור קרקעות היא פעולה העוסקת בשיקום, ניקוי וטיפוח הקרקע המזוהמת. פעולות הניקוי והשיקום נעשות עם טכניקות נקיות לסביבה, אקולוגיות (טבעיות) העושות בין השאר שימוש ביכולת הטבעית של הקרקע לספיחה ולמעשה נותנים לאדמה סוג של דחיפה המסייעת לה להתנקות.

פתרונות נקיים לשיקום קרקע וסביבה מזוהמת

מה ההבדל בין בדיקת קרקע לסקר קרקע?

הבדל המפתח בין בדיקת קרקע לסקר קרקע הוא היקף העבודה. בדיקת קרקע היא בדיקה ספציפית, הממוקדת בנושא או מטרה מסוימים. לעומת זאת, סקר קרקע הוא תהליך מקיף יותר, המבקש לספק תמונה כוללת של תנאי הקרקע באתר מסוים.

סיכום

בדיקה של קרקע בעידן המודרני הפכה להיות חלק בלתי נפרד מתהליך רכישת קרקע ובוודאי לפני בנייה.
לא מומלץ כלל לבנות על קרקע מזוהמת לא בהיבט הבריאותי של הדיירים העתידיים ולא בהיבט של הצמחייה שתבקשו לגדל בסביבת המבנה.
לשמחתנו, כיום הטכנולוגיה מאפשרת גם לבצע בדיקות זיהוי מדוייקות וגם להשתמש במגוון טכניקות כולל טבעיות ונקיות כדי לשקם בחזרה את האדמה.